Filmy a seriály: Tajemství obsazení Karlík a továrna na čokoládu
- Dvě filmová zpracování
- Gene Wilder jako Willy Wonka (1971)
- Johnny Depp v Burtonově verzi (2005)
- Dětské hvězdy obou filmů
- Rozdíly v obsazení postav
- Vedlejší role a jejich představitelé
- Kritické ohlasy na herecké výkony
- Dopad na popularitu filmu
- Kulturní ikony filmového plátna
- Srovnání s knižní předlohou
Dvě filmová zpracování
Svět fantazie Roalda Dahla ožil na filmovém plátně hned dvakrát. Poprvé v roce 1971 ve filmu „Willy Wonka a továrna na čokoládu“ s Gene Wilderem v hlavní roli. Wilderův Willy Wonka byl excentrický a tajemný, s nátahem melancholie. Jeho výkon dodal postavě nezapomenutelnou jiskru a film se stal klasikou. Druhé zpracování, „Karlík a továrna na čokoládu“ z roku 2005, režíroval Tim Burton a v roli Willyho Wonky se představil Johnny Depp. Deppova interpretace byla temnější a extravagantnější, s důrazem na Wonkovo komplikované dětství. Obě verze se liší v detailech a atmosféře, ale obě si zachovávají ducha Dahlovy předlohy. Zatímco Wilderův Wonka je spíše rozmarný podivín, Deppův Wonka je spíše tragická postava. Obě verze se můžou pochlubit hvězdným obsazením. Ve verzi z roku 1971 si zahrál Peter Ostrum jako Karlík, Jack Albertson jako děda Joe a Roy Kinnear jako pan Křupka. Ve verzi z roku 2005 se objevili Freddie Highmore jako Karlík, David Kelly jako děda Joe a Christopher Lee jako doktor Čípek.
Gene Wilder jako Willy Wonka (1971)
Gene Wilder byl pro roli Willyho Wonky v adaptaci Roalda Dahla z roku 1971 jasnou volbou režiséra Mela Stuarta. Jeho uhrančivý, ale zároveň znepokojivý projev dokonale vystihoval excentrického továrníka. Wilder souhlasil s rolí pod podmínkou, že se poprvé objeví s holí a pomalu se bude odhalovat. Chtěl, aby diváci zpochybnili Wonkovu stabilitu, a jeho ikonický, nejistý krok s holí přidal postavě na nepředvídatelnosti.
Dětské role, včetně Charlieho Bucketa, byly obsazeny po rozsáhlém konkurzu. Peter Ostrum, který ztvárnil Charlieho, si filmování užil, ale herectví ho nelákalo a po "Karlíkovi" se mu nevěnoval. Film se stal kultovní klasikou a Wonka v podání Wildera je dodnes nezapomenutelný. Jeho mix dětské radosti a náznaku šílenství z něj udělal fascinující postavu, která i po letech baví a děsí diváky po celém světě.
Johnny Depp v Burtonově verzi (2005)
V roce 2005 se Johnny Depp, Burtonův dvorní herec, ujal role Willyho Wonky v Burtonově adaptaci. Depp, známý pro své excentrické a nezapomenutelné role, vnesl do postavy Wonky temnější a melancholičtější tón, než jaký byl k vidění ve verzi z roku 1971. Jeho Wonka je zranitelný a osamělý génius, s traumatem z dětství, které se projevuje v jeho chování. Deppův výkon byl široce chválen a stal se jednou z nejikoničtějších rolí jeho kariéry.
Vedle Deppa se ve filmu objevila plejáda talentovaných dětských herců, kteří ztvárnili pět šťastných výherců Zlatého kupónu. Freddie Highmore si zahrál titulního Charlieho Bucketa, chudého, ale dobrosrdečného chlapce. AnnaSophia Robb ztvárnila rozmazlenou a chamtivou Verucu Soltovou, Jordan Fry se ujal role žvýkačkového maniaka Violet Beauregardeové, Philippa Soo hrála arogantní a soutěživou Violet Beauregardeovou a Deep Roy ztvárnil Oompa Loompy.
Dětské hvězdy obou filmů
Oba filmy o Karlu a továrně na čokoládu se pyšní talentovaným dětským obsazením. Ve verzi z roku 1971 si roli Charlieho Bucketa zahrál Peter Ostrum. Jeho výkon byl okouzlující a upřímný, čímž si získal srdce diváků po celém světě. Dětské hvězdy, které ztvárnily ostatní výherce Zlatého kupónu, jako například Julie Dawn Cole (Veruka Salt) a Denise Nickerson (Violeta Beauregarde), dodaly filmu na komičnosti a rozmanitosti.
Ve filmu z roku 2005 si roli Charlieho zahrál Freddie Highmore, který byl v té době již zkušeným dětským hercem. Jeho Charlie byl chytrý a empatický, čímž vnesl do postavy novou hloubku. Ostatní dětské hvězdy, včetně AnnySophie Robb (Violeta Beauregarde) a Jordana Fryho (Mike Teavee), podaly skvělé výkony, které odrážely modernější pojetí dětských postav.
Rozdíly v obsazení postav
Srovnání obsazení postav mezi knihou Roald Dahl "Karlík a továrna na čokoládu" a filmovou adaptací z roku 2005 odhaluje zajímavé rozdíly. Postava Willyho Wonky, excentrického majitele továrny, je v knize popsána jako drobný mužík s kozí bradkou. Ve filmu ho ztvárnil Johnny Depp, který mu vtiskl vlastní charisma a temnější podtón. Děda Josef, Karlíkův dědeček, je v knize spíše pasivní postavou. Ve filmu, kde ho hraje David Kelly, je aktivnější a hravější. Postava Veruky Salt, rozmazlené holčičky, je v obou verzích podobná, ale její otec, pan Salt, je ve filmu (James Fox) znázorněn jako bohatý podnikatel, zatímco v knize není jeho profese specifikována. Rozdíly v obsazení a charakteristikách postav mezi knihou a filmem svědčí o tvůrčí licenci filmařů, kteří se snažili příběh adaptovat pro filmové plátno a oslovit tak nové publikum.
Vedlejší role a jejich představitelé
Svět továrny na čokoládu obývají kromě malého hrdiny i další nezapomenutelné postavy. Rodiče malého Karlíka, pana a paní Křupkovy, ztvárnili Noah Taylor a Helena Bonham Carter. Jejich postavy, i když žijící v chudobě, dávají Karlíkovi lásku a podporu. Freddie Highmore, který si zahrál Karlíka, musel projít náročným castingem, ale jeho talent a charisma ho vynesly až na filmové plátno. Děda Joe, Karlíkův dobrodružný dědeček, dostal tvář Davida Kellyho. Jeho nadšení a energie dodávají filmu optimismus. A co by to bylo za továrnu na čokoládu bez Willyho Wonky? Johnny Depp, mistr převleků, se této role zhostil s vervou a vytvořil postavu plnou tajemství a dětské radosti.
Postava | Film z roku 1971 (Willy Wonka & the Chocolate Factory) | Film z roku 2005 (Charlie and the Chocolate Factory) |
---|---|---|
Willy Wonka | Gene Wilder | Johnny Depp |
Karlík Bucket | Peter Ostrum | Freddie Highmore |
Kritické ohlasy na herecké výkony
Obsazení filmu Karlík a továrna na čokoládu z roku 2005, v režii Tima Burtona, se setkalo s převážně pozitivními reakcemi kritiky. Johnny Depp jako Willy Wonka byl chválen pro svůj excentrický a zároveň zranitelný výkon. Kritici ocenili jeho schopnost vnést do postavy temný humor a zároveň zachovat Wonkovu dětskou radost z čokolády. Freddie Highmore jako Karlík Bucket si také získal uznání pro svůj přirozený a sympatický výkon. Diváci ocenili jeho nevinnost a skromnost, které kontrastovaly s rozmazleností ostatních dětí.
Vedlejší role, ztvárněné herci jako Helena Bonham Carter (paní Bucketová), David Kelly (dědeček Joe) a Christopher Lee (doktor Wonka), byly rovněž chváleny pro svůj humor a energii. Kritici vyzdvihli zejména Burtonovu volbu obsadit do rolí dospělých herců, kteří se dokázali s nadhledem a hravostí vžít do dětského světa fantazie. Celkově bylo obsazení filmu Karlík a továrna na čokoládu považováno za jedno z jeho největších lákadel a přispělo k jeho popularitě u diváků i kritiky.
Dopad na popularitu filmu
Obsazení filmu „Karlík a továrna na čokoládu“ z roku 2005, konkrétně volba Johnnyho Deppa pro roli Willyho Wonky, mělo značný dopad na popularitu filmu. Depp, známý svou excentričností a schopností ztvárnit nezapomenutelné postavy, přilákal do kin široké publikum. Jeho interpretace Wonky, inspirovaná částečně Michaelem Jacksonem a Howardem Hughesem, byla sice temnější než v knize Roalda Dahla, ale zároveň okouzlující a zábavná. Děti si zamilovaly jeho bláznivé chování a dospělí ocenili jeho ironický humor. Deppův výkon dodal filmu punc kultovnosti a pomohl mu stát se kasovním trhákem. Mnoho fanoušků si dnes nedokáže představit nikoho jiného v roli Willyho Wonky, což svědčí o Deppově hereckém mistrovství a o tom, jak moc správné obsazení může ovlivnit úspěch filmu.
Kulturní ikony filmového plátna
Svět filmové fantazie by nebyl úplný bez nezapomenutelných postav, které se vryly do srdcí diváků napříč generacemi. Jedním z takových skvostů je bezpochyby "Charlie a továrna na čokoládu", příběh plný kouzel, humoru a důležitých životních lekcí. Jeho popularita tkví nejen v poutavém příběhu Roalda Dahla, ale také v nezapomenutelném hereckém obsazení.
Kdo by neznal potrhlého, avšak geniálního Willyho Wonku, ztvárněného s nezaměnitelným charismatem Johnnym Deppem? Jeho bizarní vzhled a nepředvídatelné chování dodávají postavě tajemnou a zároveň okouzlující auru. Vedle něj září malý Freddie Highmore jako Charlie Bucket, chlapec z chudé rodiny, jehož skromnost a dobrota mu otevírají dveře do Wonkovy fantastické říše.
Nesmíme zapomenout ani na ostatní dětské protagonisty, z nichž každý reprezentuje jiný lidský nešvar. Ať už je to prolhaná Veruka Salt, nenasytný Augustus Gloop, rozmazlená Violet Beauregarde či agresivní Mike Teavee, každý z nich se stává mementem toho, jak se chovat rozhodně nemáme.
"Charlie a továrna na čokoládu" je tak nadčasovým dílem, které si podmanilo srdce diváků po celém světě. Brilantní herecké výkony, magická atmosféra a důležité morální poselství z něj činí film, k němuž se rádi vracíme i po letech.
Srovnání s knižní předlohou
Obsazení filmu "Karlík a továrna na čokoládu" z roku 2005, režírovaného Timem Burtonem, se od knižní předlohy Roalda Dahla v některých ohledech liší. Johnny Depp jako Willy Wonka je v knize popisován s knírkem, zatímco ve filmu má Depp hladce oholenou tvář. Postava dědy Pepíka, kterého ve filmu ztvárnil David Kelly, je v knize popsána jako děda z matčiny strany, zatímco ve filmu je to dědeček z otcovy strany. Kniha také zmiňuje všechny čtyři prarodiče, kteří s rodinou bydlí v jednom pokoji, zatímco film se zaměřuje pouze na dědu Pepíka.
Některé postavy prošly drobnými změnami. Například Veruka Salt je v knize popsána jako brunetka, zatímco ve filmu ji hraje blondýnka AnnaSophia Robb. Violet Beauregarde je v knize popsána jako žvýkající žvýkačku po celý den, zatímco ve filmu ji vidíme žvýkat žvýkačku pouze v továrně.
Přes tyto drobné rozdíly se filmová adaptace "Karlík a továrna na čokoládu" drží ducha a hlavní dějové linie knižní předlohy.
Publikováno: 28. 06. 2024