Marvel filmy popořadě: Průvodce pro začátečníky i ostřílené fanoušky

Fáze 1: Počátek ságy

Všechno to začalo v roce 2008 filmem Iron Man, který odstartoval filmový fenomén, jaký svět ještě neviděl. Robert Downey Jr. se s charismatem sobě vlastním zhostil role geniálního, ale arogantního Tonyho Starka a položil tak základní kámen marvelovského filmového vesmíru (MCU). Iron Man byl komerčním i kritickým úspěchem a fanoušci netrpělivě vyhlíželi další filmy. Ještě téhož roku se na plátnech kin objevil Neuvěřitelný Hulk s Edwardem Nortonem v hlavní roli. I když film nesklidil takový ohlas jako Iron Man, stále se jednalo o důležitý krok v budování propojeného světa Marvelu.

Fáze 1 pokračovala filmy Iron Man 2 (2010), Thor (2011) a Captain America: První Avenger (2011), které představily další klíčové postavy MCU. Každý z filmů rozvíjel vlastní mytologii a zároveň nenápadně propojoval jednotlivé hrdiny a zápletky. Diváci byli svědky vzniku iniciativy Avengers, tajného projektu S.H.I.E.L.D.u, jehož cílem bylo sestavit tým výjimečných jedinců pro boj s hrozbami, jimž by lidstvo samo čelit nedokázalo. Vrcholem Fáze 1 se stal v roce 2012 film Avengers, který poprvé svedl dohromady Iron Mana, Thora, Kapitána Ameriku, Hulka, Black Widow a Hawkeye. Film se stal celosvětovým fenoménem a potvrdil tak dominanci Marvelu na poli superhrdinských filmů.

Iron Man (2008): Zrození hrdiny

Film Iron Man z roku 2008, ve kterém si zahrál Roberta Downeyho Jr. jako Tonyho Starka, odstartoval filmový fenomén Marvel Cinematic Universe (MCU). Tento film, plný akce, humoru a skvělých efektů, představil světu geniálního, ale arogantního miliardáře, který se po zkušenosti blízké smrti rozhodne využít svůj talent k ochraně světa jako Iron Man. Film se stal okamžitým hitem a položil základy pro propojený svět superhrdinů, který dnes známe jako MCU.

Po Iron Manovi následovaly další filmy jako Neuvěřitelný Hulk (2008), Iron Man 2 (2010) a Thor (2011), které dále rozšiřovaly svět MCU a představily další ikonické postavy. Tyto filmy vyvrcholily v roce 2012 filmem Avengers, který poprvé spojil na plátně Iron Mana, Thora, Hulka, Kapitána Ameriku, Black Widow a Hawkeye v epické bitvě o záchranu Země. Úspěch Avengers potvrdil sílu propojeného filmového vesmíru a odstartoval novou éru superhrdinských filmů.

Neuvěřitelný Hulk (2008): Ne tak neuvěřitelný?

Snímek "Neuvěřitelný Hulk" z roku 2008 je tak trochu černou ovcí v rodině Marvel filmů. Zatímco Iron Man odstartoval filmový vesmír MCU ve stejném roce s velkou slávou, Hulk se potýkal s problémy. Nebyl to vyloženě špatný film, Edward Norton podal solidní výkon jako Bruce Banner a akční scény byly působivé. Problém byl spíše v tónové nevyváženosti a nepříliš zapamatovatelném záporákovi. Navíc, oproti jiným filmům MCU, které se soustředily na budování propojeného světa, působil Hulk spíše izolovaně.

Tato nejednoznačná odezva publika a fakt, že práva na sólový film s Hulkem byla komplikovaná, vedly k tomu, že se Marvel rozhodl pro restart postavy. Mark Ruffalo převzal roli Bruce Bannera v "Avengers" (2012) a od té doby se objevuje po boku ostatních hrdinů. I když "Neuvěřitelný Hulk" není oficiálně vyškrtnut z kontinuity MCU, je na něj ve filmech odkazováno jen velmi sporadicky.

Iron Man 2 (2010): Víc akce, víc Tonyho

Po ohromném úspěchu prvního Iron Mana se fanoušci nemohli dočkat pokračování. Iron Man 2 nepřicházel s lehkou úlohou. Musel navázat na originál, který definoval Marvel Cinematic Universe (MCU), jak ho známe. A to se mu v mnoha ohledech povedlo. Film, který dorazil do kin v roce 2010, dva roky po svém předchůdci, nás opět vtáhl do světa Tonyho Starka, geniálního miliardáře a vynálezce, který se skrývá pod pláštěm Iron Mana. Robert Downey Jr. se s vervou vrátil do role, která mu perfektně sedla, a dodal postavě Tonyho Starka další vrstvu charismatu a komplexnosti.

Iron Man 2 posunul MCU kupředu nejenom v rámci příběhu Tonyho Starka, ale také rozšiřováním světa Avengers. Představil nám Natashu Romanoff, známou jako Black Widow, v podání Scarlett Johansson, a dále rozvinul postavu Nicka Furyho, kterého ztvárnil Samuel L. Jackson. Tyto postavy se staly nedílnou součástí MCU a jejich první kroky jsme mohli sledovat právě v Iron Manovi 2. Film si i přes velká očekávání dokázal udržet pozornost diváků a vydláždit cestu pro další marvelovské filmy.

Thor (2011): Severská mytologie v MCU

Snímek Thor z roku 2011, režírovaný Kennethem Branaghem, představil filmovému světu Marvelu (MCU) mocného boha hromu Thora a jeho domovinu Asgard. Film se stal důležitým krokem v budování propojeného světa MCU, jelikož ukázal divákům existenci jiných světů a bytostí mimo Zemi. Zároveň představil postavy jako Loki, Odin a Heimdall, kteří se stali nedílnou součástí dalších filmů Marvelu. Thorův příběh, inspirovaný severskou mytologií, přinesl do MCU svěží vítr a epické bitvy s mytologickými bytostmi. Diváci se seznámili s Thorovo kladivem Mjolnirem, jehož sílu může ovládat jen ten, kdo je toho hoden. Film také nastínil konflikt mezi Asgardem a říší Jotunheim, domovem ledových obrů, a položil tak základy pro budoucí filmy, jako jsou Thor: Temný svět a Thor: Ragnarok. Thorův příchod do MCU byl klíčovým momentem, který rozšířil hranice filmového vesmíru a otevřel dveře pro další fantastické příběhy.

Captain America: První Avenger (2011): Válečný hrdina

V roce 2011 se na plátnech kin objevil snímek "Captain America: První Avenger", který nás zavedl na počátek marvelovské ságy. Sledujeme příběh Steva Rogerse, slabého a nemocného mladíka, který touží sloužit své zemi během druhé světové války. Díky experimentálnímu séru se z něj stává Kapitán Amerika, symbol naděje a svobody. Film představuje důležitý milník v chronologii marvelovského filmového vesmíru, neboť se odehrává v minulosti a připravuje půdu pro budoucí události. Jeho zasazení do válečného období dodává příběhu na dramatičnosti a zdůrazňuje boj dobra se zlem v podobě nacistické organizace HYDRA. Diváci se seznamují s klíčovými postavami, jako je agent Peggy Carterová a Howard Stark, otec Tonyho Starka, jenž se později stane Iron Manem. "Captain America: První Avenger" je tak nejen akční podívanou, ale také důležitým stavebním kamenem celého filmového univerza Marvelu.

Avengers (2012): První shromáždění

V roce 2012 se na plátnech kin odehrálo něco, co navždy změnilo svět superhrdinských filmů. Avengers, poprvé shromážděni, aby čelili hrozbě, která ohrožovala celou planetu. Film, který byl vyvrcholením Fáze 1 Marvel Cinematic Universe (MCU), propojil příběhy Iron Mana, Hulka, Thora a Captaina Ameriky, které jsme do té doby znali jen z jejich vlastních filmů.

Příběh začal v roce 2008 s Iron Manem, pokračoval neuvěřitelným Hulkem a prvním Thorem v roce 2011 a vyvrcholil Captainem America: První Avenger ve stejném roce. Každý film představil klíčového člena Avengers a pomalu budoval svět, kde by se tito hrdinové mohli setkat.

Avengers: První shromáždění nebyl jen akcí nabitý film s úžasnými speciálními efekty, ale také příběhem o jednotě, o tom, že i ti nejmocnější hrdinové potřebují někdy pomoc a že i zdánlivě nepřekonatelné překážky lze zdolat, když se spojí síly. Tento film se stal milníkem v historii filmového světa a otevřel dveře do nové éry superhrdinských filmů, kde se jednotlivé příběhy prolínají a vytváří komplexní a fascinující svět.

Fáze 2: Budování světa

S příchodem Iron Mana v roce 2008 se začala psát nová kapitola filmové historie – Marvel Cinematic Universe (MCU). Fáze 1 nám představila klíčové hrdiny jako Iron Man, Thor, Captain America a Hulk. Fáze 2, která započala v roce 2013 filmem Iron Man 3, se zaměřila na prohloubení již existujících světů a budování propojeného univerza. Diváci se tak mohli ponořit hlouběji do světa Asgardu ve filmu Thor: Temný svět a prozkoumat vesmír po boku Strážců Galaxie. Zároveň Fáze 2 představila nové postavy jako Ant-Man a Scarlet Witch, které se staly nedílnou součástí Avengers. Důležitým aspektem této fáze bylo i propojení s televizním světem seriálem Agents of S.H.I.E.L.D. Fáze 2 tak položila pevné základy pro budoucnost MCU, a to jak z hlediska komplexnosti příběhu, tak i rozsahu celého univerza.

Iron Man 3 (2013): Tonyho krize

Po velkolepé týmové akci v Avengers (2012) se marvelovský svět vrátil k sólovému dobrodružství s Iron Manem 3. Film, který režíroval Shane Black, se odklonil od epické záchrany světa a zaměřil se na Tonyho Starka a jeho osobní krizi. Po traumatických událostech v New Yorku, kde se ocitl tváří v tvář mimozemské hrozbě, se Tony potýká s úzkostí a panickými záchvaty. Jeho pověstný sarkasmus a sebevědomí se vytrácejí a on se uzavírá do sebe, posedlý vylepšováním svých obleků Iron Mana.

Iron Man 3 se tak stal spíše psychologickým thrillerem než akční podívanou. Film zkoumá témata traumatu, strachu a hrdinství v moderním světě. Tony Stark, zvyklý skrývat své emoce za maskou ironie, je nucen konfrontovat své démony a přehodnotit, co pro něj znamená být Iron Manem.

Thor: Temný svět (2013): Návrat do Asgardu

Po velkolepé týmové jízdě Avengers: Assembling (2012), která sjednotila první fázi Marvel Cinematic Universe, se vracíme do Asgardu s Thorem: Temný svět (2013). Tentokrát se Thor musí postavit hrozbě temných elfů vedených zlým Malekithem, který usiluje o znovupotvrzení prastaré temnoty v devíti říších. Film navazuje na události prvního Thora (2011) a Avengers a dále rozvíjí mytologii Thorova světa a jeho vztah s Jane Fosterovou a jeho zákeřným bratrem Lokim. Thor: Temný svět představuje další krok v budování propojeného filmového vesmíru Marvelu a připravuje půdu pro budoucí filmy, jako jsou Strážci Galaxie (2014) a Avengers: Age of Ultron (2015).

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014): Spiknutí v S.H.I.E.L.D.u

Po úspěchu Avengers se Steve Rogers, alias Captain America, snaží přizpůsobit modernímu světu a své roli v něm. Pracuje pro S.H.I.E.L.D. pod vedením Nicka Furyho a účastní se tajných misí po celém světě. Avšak zdánlivě rutinní mise na záchranu rukojmích na palubě lodi S.H.I.E.L.D.u odhalí děsivou pravdu: uvnitř organizace operuje HYDRA, nacistická teroristická organizace, kterou Captain America pomohl zničit během druhé světové války.

Zdá se, že HYDRA infiltrovala S.H.I.E.L.D. už od jeho počátku a tajně ho řídila zevnitř. V čele spiknutí stojí záhadný Winter Soldier, smrtící atentátník s kovovou paží, jehož identita je pro Captaina America šokující.

Strážci Galaxie (2014): Vesmírné dobrodružství

"Strážci Galaxie" z roku 2014 znamenali pro Marvel Cinematic Universe (MCU) krok do neznáma. Po filmech s Iron Manem, Thorem a Captainem America se Marvel rozhodl představit divákům skupinu vesmírných antihrdinů, o kterých do té doby slyšela jen hrstka fanoušků komiksů. Film režírovaný Jamesem Gunnem byl riskantní sázkou, která se ale neskutečně vyplatila. "Strážci Galaxie" se stali diváckým hitem, sbírali pochvaly za humor, soundtrack a neotřelé postavy.

Příběh Petera Quilla, Gamory, Draxe, Groota a Rocketa se stal svěžím větrem v zavedeném MCU a dokázal, že Marvel si může dovolit experimentovat a rozšiřovat svůj vesmír i do nečekaných žánrů. Film také prokázal, že i méně známé komiksové série můžou na plátně fungovat a oslovit široké publikum. "Strážci Galaxie" se tak zařadili mezi nejvýraznější filmy Marvelu a vydláždili cestu pro další vesmírná dobrodružství v MCU.

Avengers: Age of Ultron (2015): Nová hrozba

Po celosvětovém úspěchu Avengers: Assemblers (2012) se Marvel Cinematic Universe rozrostlo o další kapitoly s Thorovi temný svět (2013), Captain America: Návrat prvního Avengera (2014) a Strážci Galaxie (2014). Tyto filmy dále rozvíjely propojený svět Marvelu a připravovaly půdu pro epické pokračování Avengers.

V roce 2015 se na plátna kin dostali Avengers: Age of Ultron. Film představil novou hrozbu v podobě Ultrona, umělé inteligence stvořené Tonym Starkem (Iron Man) s cílem chránit Zemi. Ultron se však vymkne kontrole a usoudí, že lidstvo je největší hrozbou pro planetu. Avengers se tak musí znovu sjednotit, aby zastavili Ultrona a zachránili svět před zkázou. Film přinesl napínavou akci, strhující vizuální efekty a prohloubil vztahy mezi oblíbenými hrdiny. Zároveň ale nastolil otázky o zodpovědnosti za technologie a důsledcích snahy o kontrolu. Avengers: Age of Ultron se stal dalším kasovním trhákem a potvrdil pozici Marvel Cinematic Universe jako dominantní síly filmového světa.

Ant-Man (2015): Zmenšený hrdina

„Ant-Man“ z roku 2015 přinesl do filmového světa Marvelu svěží vítr. Po velkolepé týmovce „Avengers: Age of Ultron“ se studio rozhodlo pro komornější příběh s humorným nádechem. Film představil Scotta Langa, bývalého zloděje, který získá schopnost zmenšovat se do velikosti mravence a zároveň znásobit svou sílu. Paul Rudd v hlavní roli vnesl do filmového světa Marvelu sympatického a vtipného hrdinu, který si rychle získal srdce fanoušků.

Film byl zasazen do zavedeného filmového světa Marvelu a navazoval na události předchozích filmů. Objevil se zde i Hank Pym, původní Ant-Man, kterého ztvárnil Michael Douglas. Jeho mentorství a napjatý vztah s Langam dodaly filmu na dramatičnosti. „Ant-Man“ dokázal skloubit humor, akci a napětí do zábavného celku, který oslovil široké publikum a potvrdil, že Marvel umí servírovat originální a svěží příběhy i v rámci zavedeného filmového světa. Úspěch filmu vedl k natočení pokračování „Ant-Man a Wasp“ v roce 2018 a chystané třetí části „Ant-Man a Wasp: Quantumania“, která by měla dorazit do kin v roce 2023.

Publikováno: 19. 06. 2024