Návrat Smrtelného zla: Nová krev pro hororovou klasiku?
Počátky kultovní série
Sam Raimi, tehdy mladý a nadějný filmař, natočil v roce 1981 nízkorozpočtový horor s názvem The Evil Dead, u nás známý jako Lesní duch. Snímek, natočený za pár drobných v chatě v lese, se stal nečekaným hitem a odstartoval tak fenomén Smrtelného zla. Film zaujal diváky syrovým násilím, černým humorem a inovativními triky. Příběh skupiny přátel, kteří se stanou terčem útoku démonických sil v odlehlé chatě, se stal klasikou hororového žánru.
Po úspěchu Lesního ducha následovala v roce 1987 druhá část s podtitulem Evil Dead 2. Raimi se rozhodl pro odlehčenější tón a přidal do filmu více humoru, aniž by ubral na brutalitě. Druhý díl se stal kultovní záležitostí a potvrdil status Smrtelného zla jako jedné z nejoblíbenějších hororových sérií.
V roce 1992 Raimi završil původní trilogii filmem Armáda temnot, který se nesl v akčnějším a komediálnějším duchu. Ash, hlavní hrdina série, se v něm ocitá ve středověku, kde musí bojovat s hordami nemrtvých. I když se Armáda temnot od předchozích dílů lišila, diváci ji přijali s nadšením.
Nízkorozpočtový horor
Série Smrtelné zlo, to je pojem sám o sobě. První film, "The Evil Dead" z roku 1981, režírovaný tehdy mladým Samem Raimim, se stal ikonou nízkorozpočtového hororu. Natáčený s minimálním rozpočtem, s neznámými herci a na odlehlé chatě v lese, dokázal film vyvolat hrůzu syrovým násilím, praktickými efekty a děsivou atmosférou. Příběh skupiny přátel, kteří se stanou terčem démonických sil po přečtení starodávné knihy, uchvátil diváky po celém světě.
I když se pokračování, "Smrtelné zlo 2" (1987) a "Armáda temnot" (1992), nesla v odlehčenějším, akčně-komediálním duchu, zůstala věrná svému nízkorozpočtovému původu. Raimi i nadále spoléhal na kreativní využití kamery, praktické efekty a černý humor, čímž si filmy získaly kultovní status. Série Smrtelné zlo dokázala, že i s omezenými prostředky lze natočit nezapomenutelný horor, který osloví diváky napříč generacemi.
Průlomový film
Série Smrtelné zlo se stala kultovní hororovou sérií, ale jeden film vyčnívá jako skutečný průlom: Smrtelné zlo 2 (Evil Dead II). I když první film, Lesní duch (The Evil Dead) z roku 1981, položil základy, Smrtelné zlo 2 z roku 1987 vzalo krvavý, děsivý a překvapivě humorný koncept na zcela novou úroveň. Režisér Sam Raimi zdvojnásobil gore, přidal černý humor a Bruce Campbell se vrátil jako Ash Williams, čímž upevnil svůj status hororové ikony.
Smrtelné zlo 2 posunulo hranice hororového žánru, mísilo děs s humorem způsobem, který byl svěží a nečekaný. Film se stal okamžitou klasikou a ovlivnil nespočet dalších hororových filmů. Jeho úspěch upevnil sérii Smrtelné zlo jako trvalou součást hororové historie a potvrdil talent Sama Raimiho jako vizionářského režiséra. Smrtelné zlo 2 není jen skvělým hororem, ale i důkazem toho, že i v rámci zavedeného žánru je možné inovovat a bavit diváky novými a vzrušujícími způsoby.
Pokračování a parodie
Fenomén Smrtelného zla nekončí u původní trilogie. Série se rozrostla o další filmy, seriál a hry, které s různou mírou úspěchu rozvíjí mýtus o Necronomiconu a zlověstných Kandarijských démonech. V roce 1992 vyšel film Armáda temnot, který se odklonil od hororového žánru směrem k akční komedii. Bruce Campbell se vrátil jako Ash Williams, tentokrát uvězněný ve středověku a nucený bojovat s hordami nemrtvých. Film si získal kultovní status a potvrdil Campbella jako hororovou ikonu.
V roce 2013 se na plátna kin dostalo Smrtelné zlo: Prokletí, remake původního filmu. Režisér Fede Alvarez se vrátil ke kořenům série a vsadil na brutální násilí a psychologický horor. Film byl chválen pro svou syrovost a intenzitu, ale někteří fanoušci kritizovali absenci humoru a nadhledu typického pro původní filmy.
V roce 2015 navázal na Prokletí seriál Ash vs. Evil Dead, který po třech sezónách skončil v roce 2018. Seriál přivedl zpět Bruce Campbella jako stárnoucího, ale stále drsného Ashe Williamse, který se musí znovu postavit armádě temnot. Seriál kombinoval horor, komedii a akci a potěšil jak fanoušky původních filmů, tak i nové diváky.
Série Smrtelné zlo se stala nedílnou součástí hororového žánru a inspirovala řadu dalších filmů a her. Její vliv je patrný v dílech režisérů jako je Peter Jackson (Braindead) nebo Edgar Wright (Soumrak mrtvých). Smrtelné zlo je důkazem, že i s nízkým rozpočtem a jednoduchým konceptem lze natočit film, který se stane legendou.
Remake a jeho přijetí
Remake filmu Smrtelné zlo z roku 2013 rozdělil fanoušky. Někteří ocenili jeho syrovou brutalitu a věrnost krvavému odkazu originálu, zatímco jiní kritizovali absenci černého humoru a ikonických hlášek, které definovaly předchozí filmy. Chyběla jim také postava Ashe Williamse, ústředního hrdiny původní trilogie, ačkoliv se Bruce Campbell mihnul v potitulkové scéně, čímž naznačil možný návrat v pokračování.
Sam Raimi, režisér původní trilogie, se na remaku podílel jako producent a vyjádřil mu podporu. Přestože film vydělal přes 95 milionů dolarů s rozpočtem pouhých 17 milionů, pokračování se nedočkalo. Místo toho se fanoušci dočkali seriálu Ash vs. Evil Dead, ve kterém se Bruce Campbell vrátil jako Ash Williams. Seriál běžel tři sezóny a byl přijat s nadšením, jelikož dokázal skloubit brutalitu s humorem, který fanoušci od série Smrtelné zlo očekávají.
Televizní seriál Ash vs. Evil Dead
Je pokračováním filmové série Smrtelné zlo, která se odehrává několik desítek let po událostech původní trilogie. Ash Williams, hlavní hrdina série, se vrací, aby se utkal s novou hrozbou Deadite. Ash, který je nyní postarší a unavený, pracuje jako prodavač v obchodním domě a snaží se zapomenout na svou minulost. Jeho klidný život je ale narušen, když omylem znovu probudí zlo. Ash je tak nucen znovu se chopit motorové pily a brokovnice a postavit se armádě démonů.
Seriál je věrný duchu filmů Smrtelné zlo a kombinuje horor s černým humorem a krvavými scénami. Bruce Campbell si zopakoval svou ikonickou roli Ashe Williamse a jeho výkon je jedním z hlavních taháků seriálu. Ash vs. Evil Dead se dočkal pozitivních reakcí od kritiků i fanoušků a byl chválen za akční scény, humor a věrnost původním filmům.
Ikonický Ash Williams
Ash Williams, postava ztvárněná Brucem Campbellem, se stal ikonou hororového žánru díky filmům ze série Smrtelné zlo. Jeho cesta od vyděšeného mladíka k drsnému, motorovou pilou vybavenému bojovníkovi proti démonům, je plná černého humoru, krvavých masakrů a nezapomenutelných hlášek. Poprvé jsme se s Ashem setkali v kultovní Nízko rozpočtové Zlo mrtvých z roku 1981. Tehdy ještě nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj stane legenda. Postupně se však z Asha stal symbol boje proti zlu, který se nezastaví před ničím, aby ochránil svět před armádou temnoty. Jeho cynismus, drsný humor a neotřelý přístup k boji s monstry z něj udělaly miláčka fanoušků po celém světě. Ať už bojuje s naběračkou, brokovnicí nebo svou věrnou motorovou pilou, Ash Williams zůstává nezapomenutelnou postavou hororové historie.
Bruce Campbell a jeho role
Bruce Campbell je s filmy Smrtelné zlo neodmyslitelně spjatý. Jeho ikonická postava, Ash Williams, se stala kultovní postavou hororového žánru. Ash, původně obyčejný prodavač v supermarketu, se v chatě v lesích potýká s démony a hrůzami, které by vyděsily i ty nejostřílenější lovce příšer. Campbellův komediální talent a fyzická zdatnost dělají z Ashe nezapomenutelnou postavu. Jeho hlášky, jako "Groovy" nebo "Hail to the king, baby", zlidověly a jsou dodnes citovány fanoušky po celém světě.
Campbell se neobjevil pouze v původní trilogii Smrtelné zlo (1981), Smrtelné zlo 2 (1987) a Armáda temnot (1992), ale také si zopakoval roli Ashe v televizním seriálu Ash vs. Evil Dead (2015-2018). V seriálu, který slouží jako pokračování filmové série, se Ash po letech vrací do akce, aby se utkal s novou hrozbou zla.
Jeho výkon v roli Ashe je plný energie, humoru a nečekané hloubky. Campbell dokázal z postavy, která mohla být snadno jen další obětí hororu, vytvořit komplexního a sympatického hrdinu. Jeho přínos k úspěchu filmů a seriálu Smrtelné zlo je nepopiratelný a jeho Ash Williams zůstává jednou z nejikoničtějších postav hororové historie.
Praktické efekty a gore
Filmy Smrtelné zlo a série Smrtelné zlo jsou proslulé svým kreativním a často nechutným využitím praktických efektů a gore. Režisér Sam Raimi a jeho tým se od začátku snažili dosáhnout co nejrealističtějšího vzhledu, a proto se spoléhali na důmyslné triky s make-upem, protetikou a falešnou krví.
Legendární scéna s posedlou rukou v prvním díle Smrtelné zlo z roku 1981 byla vytvořena pomocí kombinace gumové ruky, vzduchu a falešné krve. Pro dosažení co nejvěrnějšího pohybu byla ruka ovládána systémem lanek a kladek. Podobně působivé jsou i scény s proměnami postav v démonech, kde se hojně využívaly masky, protetické doplňky a umělá kůže.
V průběhu let se s rozvojem technologií samozřejmě zdokonalovaly i použité techniky, ale princip zůstal stejný – dosáhnout co nejrealističtějšího a nejděsivějšího výsledku. Například v remaku Smrtelné zlo z roku 2013 se tvůrci zaměřili na detailní zobrazení zranění a rozkladu těla, což si vyžádalo spolupráci s talentovanými maskéry a specialisty na speciální efekty. Ať už se jedná o klasické díly nebo moderní remaky, gore a praktické efekty jsou neodmyslitelnou součástí filmového světa Smrtelného zla a přispívají k jeho kultovnímu statusu mezi fanoušky hororu.
Vliv na hororový žánr
Filmy ze série Smrtelné zlo, započaté v roce 1981 kultovním snímkem Lesní duch Sama Raimiho, zanechaly v hororovém žánru nesmazatelnou stopu. Jejich vliv je patrný v mnoha ohledech. Za prvé, série zpopularizovala "chatu v lese" jako dějiště hororových filmů, čímž inspirovala nespočet dalších děl. Za druhé, Smrtelné zlo ukázalo, že i s nízkým rozpočtem lze natočit působivý a děsivý film, pokud se do něj vloží dostatek invence a nadšení. Právě syrovost a brutalita prvních filmů z nich učinily kultovní záležitost a ovlivnily podobu hororu v 80. letech.
Dále nelze opomenout ikonického záporáka, démona zvaného Kandarian Demon. Jeho děsivá podoba a schopnost ovládat lidská těla se staly vzorem pro mnoho dalších hororových stvoření. Filmy ze série Smrtelné zlo také prosluly svým specifickým černým humorem a přehnaným násilím, které se stalo jejich trademarkem a inspirovalo celou vlnu násilných hororových komedií. I když se nejedná o přístup pro každého, nelze upřít jeho vliv na žánr. V neposlední řadě série Smrtelné zlo dokázala, že i po letech a několika pokračováních si dokáže udržet svěžest a originalitu, ať už se jedná o reboot z roku 2013 nebo seriál Ash vs. Evil Dead. Smrtelné zlo tak i po čtyřech dekádách od svého vzniku zůstává důležitou součástí hororového žánru a jeho vliv je patrný dodnes.
Nadcházející film Evil Dead Rise
Fanoušci hororové série Smrtelné zlo se mají na co těšit. Po úspěšném rebootu z roku 2013 a seriálu Ash vs Evil Dead přichází další kapitola s názvem Evil Dead Rise. Tentokrát se ale děj neodehrává v chatě v lese, jak tomu bylo u předchozích filmů. Evil Dead Rise se přesouvá do klaustrofobického prostředí losangeleského mrakodrapu.
Příběh sleduje dvě sestry, které se po letech odloučení znovu setkávají. Jejich shledání je ale narušeno děsivým objevem – starobylou knihu, která probouzí démony zvané Deadites. Ti se zmocňují těl obyvatel mrakodrapu a rozpoutávají krvavé peklo.
Režie se ujímá Lee Cronin, který zaujal hororem The Hole in the Ground. Sam Raimi, režisér původní trilogie a producent rebootu z roku 2013, se vrací jako producent a garantuje, že Evil Dead Rise nabídne intenzivní hororovou jízdu s typickým černým humorem.
Film slibuje inovativní přístup k mytologii Smrtelného zla, a to jak v prostředí, tak v příběhu. Fanoušci se můžou těšit na nové postavy, děsivé Deadites a samozřejmě i na pořádnou dávku krve. Premiéra Evil Dead Rise je naplánována na rok 2023.
Dědictví Smrtelného zla
Série Smrtelných zel zanechala v kinematografii nesmazatelnou stopu. Od nízkorozpočtového hororu Sama Raimiho z roku 1981 se Smrtelné zlo stalo fenoménem s kultovní základnou fanoušků. Série dala vzniknout dvěma pokračováním, rebootu, televiznímu seriálu a videohrám, čímž upevnila své místo v hororovém žánru.
Úspěch Smrtelného zla lze připsat několika faktorům. Jedním z nich je inovativní přístup k praktickým efektům. Raimiho použití stop-motion animace, make-upu a protetiky vytvořilo děsivé a nezapomenutelné obrazy. Dalším faktorem je napětí a atmosféra, které filmy mistrně budují. Klaustrofobická atmosféra chaty v lese, nepředvídatelná kamera a zlověstná hudba udržují diváky v neustálém napětí.
Kromě hororových prvků si Smrtelné zlo získalo oblibu i díky svému černému humoru. Série si nebere servítky a balancuje na hraně hororu a komedie, čímž oslovuje široké spektrum diváků. Postava Ashe Williamse, kterou ztvárnil Bruce Campbell, se stala ikonou hororu a jeho cynický humor a hlášky z něj udělaly kultovní postavu.
Dědictví Smrtelného zla je nepopiratelné. Série inspirovala celou generaci filmařů a nadále ovlivňuje hororový žánr. Její kombinace děsu, humoru a inovativních efektů z ní udělala nadčasovou klasiku, která i po letech dokáže vyděsit a pobavit.
Publikováno: 20. 06. 2024