Nej
Od nepaměti nás fascinuje násilí na plátně. Ať už jde o historické bitvy, akční přestřelky nebo hororové scény, krev ve filmech zkrátka táhne. Proč nás ale vlastně baví sledovat něco tak děsivého a nepříjemného v reálném životě? Odpověď je složitá a zahrnuje psychologické, kulturní i evoluční faktory. Jedno je ale jisté: krvavá zábava na plátně tu s námi zůstane i nadále.
Klasiky brutality: Od Vetřelce po Predátora
Žánr sci-fi nám dal mnoho ikonických monster, ale jen hrstka z nich se stala synonymem pro čistou, nefalšovanou hrůzu. Vetřelec a Predátor, dvě stvoření zrozená v osmdesátých letech, se stala legendami filmového hororu. Vetřelec, s jeho kyselinou krev a děsivým životním cyklem, ztělesňuje klaustrofobickou hrůzu. Predátor, technologicky vyspělý lovec s termo-viděním a brutálními zbraněmi, zase představuje děs z lovu a nezastavitelné síly. Tyto filmy, ačkoliv se odehrávají v hlubokém vesmíru, rezonují s našimi nejhlubšími strachy - strachem z neznáma, z predace a z bolestivé smrti.
Moderní násilí: John Wick a jeho dědicové
John Wick se stal fenoménem, který redefinoval akční žánr a zrodil novou vlnu násilné estetiky. Jeho choreograficky propracované přestřelky a brutální souboje, kde každý úder má smrtící následky, inspirovaly řadu následovníků. Mezi ně patří filmy jako Atomic Blonde s Charlize Theron, Nikdo s Bobem Odenkirkem nebo Upgrade, sci-fi thriller o pomstě s technologickým twistem. Tyto filmy sází na podobnou kombinaci drsné akce, stylové vizuální stránky a charismatických antihrdinů, kteří se pohybují na pomezí dobra a zla. Ať už jde o tajné organizace, zkorumpované policisty nebo prostě jen osobní vendetu, jedno je jisté – násilí je jejich řečí a diváci jsou ochotni jim naslouchat.
Akční brutalita s příběhem: Sin City, Old Boy
Sin City a Old Boy, dva filmy, které posouvají hranice akčního žánru. Spojuje je syrová brutalita, stylová estetika a překvapivě hluboký příběh. Sin City, adaptace komiksu Franka Millera, nás vtáhne do temného Basin City, kde se proplétají osudy drsných hrdinů. Old Boy, mistrovské dílo korejského režiséra Park Chan-wooka, zase vypráví příběh muže uvězněného na patnáct let bez vysvětlení. Oba filmy se nesou v duchu pomsty a odplaty, ale zároveň otevírají otázky morálky a spravedlnosti.
Kontroverze a násilí: Filmy, co šokovaly svět
Od úsvitu kinematografie se filmy potýkají s cenzurou a kontroverzí. Někdy je to kvůli násilí, jindy kvůli sexuálně explicitním scénám, nebo zpochybňováním náboženství a politických ideologií. Mezi filmy, které vyvolaly největší pozdvižení, patří například "Mechanický pomeranč" Stanleyho Kubricka s brutálními scénami násilí, "Poslední tango v Paříži" s Marlonem Brando pro jeho sexuální obsah, nebo "Život Briana" od Monty Pythonů, který paroduje křesťanství. Tyto filmy vyvolaly protesty, soudní spory a zákazy v mnoha zemích. Ačkoliv jsou dnes některé kontroverzní scény běžnou součástí filmové tvorby, stále existují filmy, které dokáží šokovat a vyvolat diskuzi o hranicích umění a etiky.
Brutalita je téma, které v nás vyvolává silné emoce. Na jedné straně je tu instinktivní odpor k násilí, na straně druhé fascinující přitažlivost syrové síly. Může ale existovat něco jako "brutalita s rozumem"? Je možné najít hranici, kde brutalita přestává být jen projevem krutosti a stává se nástrojem? Odpověď není jednoduchá a záleží na úhlu pohledu. Válečný konflikt, policejní zásah, sportovní utkání - to jsou jen některé z oblastí, kde se s touto otázkou musíme vyrovnat. Ať už je náš názor jakýkoli, je důležité o brutalitě a jejích projevech vést otevřenou diskuzi.
Publikováno: 04. 06. 2024